Owady w naszych domach mogą pojawić się na chwilę, albo stać się poważnymi szkodnikami, które chętnie się zasiedlą. Stanowią wtedy zagrożenie nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia i bezpieczeństwa. Coraz częściej zauważasz w swoim otoczeniu owady szkodniki? Wśród nich są zarówno te, które znasz, jak i te, które widzisz pierwszy raz? Zachęcamy do zapoznania się z opisem insektów, które najczęściej można spotkać w domach.
W tym artykule przeczytasz:
- Kiedy owady stają się szkodnikami?
- Te owady szkodniki mogą pojawić się w Twoim domu
- Co robić, gdy owady szkodniki pojawią się w domu?
- Jak zapobiegać insektom szkodnikom?
- Podsumowanie
Kiedy owady stają się szkodnikami?
Nie wszystkie owady, które trafiają do naszego domu są szkodnikami. Stają się nimi w momencie, gdy ich obecność prowadzi do różnorodnych negatywnych konsekwencji. Na przykład budzą dyskomfort, gdy każdego dnia ukazują się w różnych miejscach mieszkania, albo pozostawiają znaki świadczące o ich żerowaniu nocą. Albo gdy powodują wiele szkód, a te przybierają różne formy. Począwszy od ugryzień, czasem bolesnych, czasem swędzących, a czasem po prostu widocznych, przez przenoszenie i rozprzestrzenianie chorób, aż po szkody materialne. Szkodnikami zawsze będą pluskwy, karaluchy, rybiki czy mole.
Jest też grupa owadów, które są uciążliwe, a nawet potencjalne niebezpieczne w przestrzeni domowej, ale trafiają do niej przez przypadek. Mowa o mrówkach, osach i szerszeniach. Choć pełnią kluczową rolę w naturalnym ekosystemie, np. przez zapylanie roślin czy eliminowanie innych szkodników, mogą stać się problemem, jeśli znajdą się w domu.
Z jednej strony wyróżniamy więc owady, które są zawsze postrzegane jako szkodniki ze względu na bezpośredni negatywny wpływ na życie i mienie. Z drugiej natomiast owady, które stają się problematyczne, gdy ich naturalne zachowania kolidują z życiem człowieka.
Te owady szkodniki mogą pojawić się w Twoim domu
Grupa owadów szkodników, które mogą infestować nasze domy jest całkiem szeroka. Poniżej opisujemy najczęściej występujące insekty. Jeśli rozpoznasz któregoś z nich w swojej przestrzeni, nie zwlekaj z podjęciem działań. Większość z nich rozmnaża się bardzo szybko, dlatego każdy dzień zwłoki to czas, kiedy populacja szkodników się powiększa.
Pluskwa – gryzący szkodnik
Pluskwy to małe owady należące do rodziny Cimicidae mierzące od 5 do 7 mm. Istnieje kilka rodzajów pluskiew, ale najbardziej znane to pluskwa domowa, nazywana inaczej łóżkową, a także pluskwa jaskółcza i gołębia. Wszystkie są do siebie bardzo zbliżone pod względem wyglądu, różnią się głównie rozmiarem, ale nie są to wielkie różnice, raczej rzędu 2-3 mm. Żywią się krwią ludzką i zwierzęcą, co sprawia, że to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników w domu. Insekty te mają płaskie, okrągłe ciała, co czyni je trudnymi do zauważenia na pierwszy rzut oka. Są brunatne lub czerwonawobrązowe i nie mają skrzydeł. Żerują nocą. Często wybierają miejsca, gdzie mogą łatwo dotrzeć do swoich ofiar, takie jak łóżka, kanapy, a nawet tapicerowane meble.
Szybko się rozmnażają, dlatego zwalczanie pluskiew nie należy do łatwych. Są owadami wyjątkowo wytrzymałymi i trudnymi do wyeliminowania. Ich obecność wymaga natychmiastowych działań, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się oraz wyeliminować istniejące populacje pluskiew.
Karaluch – szkodnik żywności
Wśród karaluchów docierających do naszych domów możemy wymienić trzy najpopularniejsze gatunki: prusaki niemieckie, przybyszki amerykańskie i karaluchy wschodnie. Mają wiele cech wspólnych, takich jak spłaszczone, wydłużone ciała, które umożliwiają im sprawne przemykanie się przez szczeliny, a także ruchliwe i długie czułki. Jak je odróżnić? Jak wyglądają karaluchy poszczególnych gatunków?
Pruski niemieckie są brązowe, szybko się poruszają, na tarczce przygrzbietowej mają dwa ciemniejsze paski. Z kolei przybyszki mają jednolity kolor tarczki, z tą różnicą, że linia jej brzegu jest dużo jaśniejsza, niemal żółta. Karaczany wschodnie mają ciało praktycznie czarne i błyszczące. Bez względu na gatunek, wszystkie te karaczany to owady szkodniki, które przenoszą choroby, infekują jedzenie, sprawiają, że w mieszkaniu nieprzyjemnie pachnie. Podobnie, jak pozostałe insekty, powodują duży dyskomfort u mieszkańców obiektu, w którym się zasiedliły. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie z tym problemem, sprawdź na czym polega profesjonalne zwalczanie karaluchów.
Mrówki – insekty szkodniki w domu i czasem też w ogrodzie
Kolejnymi owadami, które trafiają do naszych domów, są mrówki. Ich obecność w naszej przestrzeni ze zrozumiałych względów nie jest pożądana, jednak warto wiedzieć, że mrówki stają się szkodnikami dopiero po przekroczeniu progów naszych domów. W ekosystemie pełnią wiele istotnych funkcji. Są częścią łańcucha pokarmowego, zarówno jako ofiary dla wielu drapieżników, jak i drapieżnicy dla mniejszych organizmów. Rozkładają materiał organiczny, co pomaga w recyklingu składników odżywczych w glebie. Niektóre gatunki mrówek, takie jak mrówka rudnica, pomagają w rozkładaniu martwych owadów, roślin i innych materiałów organicznych. Jednakże, istnieje również negatywny aspekt związany z tymi owadami. Gdy mrówki opanują przydomowy ogródek, mogą również przynieść szkody, np. poprzez niszczenie roślin, wnikanie do budynków lub zakłócanie harmonii w ogrodowej przestrzeni. W domu zarówno ich widok nie jest przyjemny, jak i to, że mają kontakt z naszym jedzeniem. Przy dużych infestacjach pomocne może okazać się profesjonalne zwalczanie mrówek, które wyeliminuje szkodniki z ogrodu i zmniejszy ryzyko wejścia insektów do wnętrza domu.
Jakie gatunki mrówek można spotkać w pobliżu domu? Przede wszystkim mrówkę faraona. Poznasz ją po ubarwieniu – samce mają kolor czarny, a także żółte czułki i odnóża, a robotnice od jasnożółtego do nawet brązowo-czerwonego. Kolejnym gatunkiem jest mrówka rudnica. Ta nazwa pochodzi od charakterystycznego ubarwienia – ma niemal czarny odwłok i czubek głowy, a reszta ciała jest ruda lub brązowa. Podobnie urozmaicone kolory ma gmachówka. Mrówka o długości około 10 mm, której głowa jest czarna, a tułów czerwono-brązowy.
Rybiki cukrowe – owad szkodliwy czy nie?
Rybiki cukrowe to owady należące do gatunku Lepisma saccharina. Wyróżniają się srebrzystym lub szarym ubarwieniem oraz trzema długimi czułkami na głowie. Mierzą od 13 do 25 mm.
Preferują środowiska wilgotne i ciepłe, takie jak piwnice i łazienki. Ich obecność może być szczególnie widoczna w miejscach, gdzie znajduje się wilgoć lub pleśń. Żywią się różnymi substancjami organicznymi, takimi jak skrobia, mąka, resztki żywności, papier, włókno i pleśń.
Mimo że rybiki cukrowe mogą budzić obrzydzenie, nie są uważane za szkodniki zagrażające zdrowiu, nie przenoszą chorób. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy, kto ma rybiki w mieszkaniu, chce się ich jak najszybciej pozbyć. I słusznie, ponieważ bagatelizowanie problemu może doprowadzić do większej infestacji. A to do szkód materialnych. Podczas żerowania rybiki mogą niszczyć książki, dokumenty, zdjęcia czy tapicerkę.
Komary – szkodnik zakłócający sen
Komary to drobne owady z rzędu dwuskrzydłych, należące do rodziny Culicidae. Samice komarów odżywiają się krwią zwierząt i ludzi, podczas gdy samce zwykle żywią się nektarem i sokami roślinnymi.
Wygląd komarów jest charakterystyczny: mają długie, cienkie nogi i ciało pokryte smukłymi, przezroczystymi skrzydłami. Rozmiar komarów może się różnić w zależności od gatunku, ale zazwyczaj oscyluje w granicach od kilku milimetrów do około centymetra. Ich ciało ma ciemny kolor, często brązowy lub czarny.
Komary są nie tylko uciążliwe ze względu na nie dające spać brzęczenie i swędzenie po ugryzieniu, ale mogą też przenosić drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego też kontrola populacji komarów oraz stosowanie środków odstraszających i ochronnych jest istotne w obszarach, gdzie są one obecne.
Mole – insekt niszczący ubrania
Mole, które żyją w domach, w szafach z ubraniami to dokładnie mole ubraniowe (Tineola bisselliella) lub mole kaszmirowe (Tinea pellionella). Są owadami szkodnikami, które żywią się naturalnymi włóknami, takimi jak wełna, jedwab i futra. Co ciekawe, to nie dorosłe osobniki przyczyniają się do powstawania szkód, a ich larwy.
Dorosłe mole ubraniowe są niewielkimi owadami o rozmiarach od 6 do 8 milimetrów. Ich ciała są zazwyczaj jasno brązowe lub szaro-żółte, a skrzydła mają charakterystyczny wygląd frędzlowy. Larwy są początkowo jasne, niemal białe, a z czasem zmieniają swoje zabarwienie na żółte, czerwone lub brązowe.
Osobniki dorosłe poszukują naturalnych włókien zwierzęcych, aby złożyć jaja. Szafy z ubraniami stanowią idealne miejsce, ponieważ zawierają wiele materiałów, które mogą być ich pożywieniem.
Pchły – szkodniki nie tylko dla zwierząt
Pchły są małymi, skaczącymi pasożytami z rzędu Siphonaptera, które żywią się krwią swoich żywicieli, takich jak ssaki i ptaki. Istnieje wiele różnych gatunków pcheł, ale te, które najczęściej pojawiają się w naszym otoczeniu to pchła ludzka (Pulex irritans) oraz pchła psia (Ctenocephalides canis) i pchła kocia (Ctenocephalides felis). Te dwie ostatnie infekują psy i koty, ale czasami przenoszą się również na ludzi.
Pchły mają spłaszczone ciała, które ułatwiają im poruszanie się wśród sierści zwierząt. Ich silne tylne nogi są przystosowane do skoków, co pozwala im na szybkie przemieszczanie się z jednego żywiciela na drugiego. Posiadają wydłużone narządy gębowe, które pozwalają im nakłuwać skórę i karmić się krwią.
Pchły mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne u swoich żywicieli, takie jak świąd, podrażnienia skóry, alergie i infekcje bakteryjne. Mogą też przenosić różne choroby zakaźne, takie jak dżuma, tularemia i tasiemiec.
Osy i szerszenie – kiedy stają się szkodnikami?
Kolejną grupą owadów szkodników, które mogą zagrażać naszemu komfortowi i zdrowiu są osy i szerszenie. Choć insekty te są niezwykle pożyteczne dla ekosystemu, to ich gniazda w pobliżu domostw czy w przestrzeni publicznej mogą stanowić zagrożenie.
Osy mają smukłe, wąskie ciało z czarno-żółtymi paskami na tułowiu oraz przezroczystymi skrzydłami. Zazwyczaj pokryte są delikatnymi włoskami. Co ciekawe, osy są zaliczane do owadów drapieżnych. Żywią się nie tylko nektarem i sokami roślinnymi, ale także innymi owadami. Zazwyczaj budują swoje gniazda z papieru, który tworzą z drewna lub roślin. Większość os nie atakuje ludzi, chyba że zostaną sprowokowane. Mogą być agresywne w obronie swojego gniazda, szczególnie gdy czują się zagrożone.
Szerszenie są większe od os. Mają dużą głowę w stosunku do ciała i paski brązowe lub czarne z żółtym. Podobnie, jak osy, są drapieżne i żerują na innych owadach oraz nektarze. Budują gniazda z papieru lub włókien roślinnych, często umieszczone na gałęziach drzew lub na strychach budynków. Szerszenie mogą wielokrotnie żądlić, co jest niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla osób uczulonych na jad szerszenia.
Co robić, gdy owady szkodniki pojawią się w domu?
Chociaż w sieci można znaleźć mnóstwo domowych sposobów na pluskwy, karaluchy i inne owady szkodniki to w przypadku większości insektów są one nieskuteczne. Z którymi szkodnikami można poradzić sobie samodzielnie, a które wymagają profesjonalnej pomocy? Problem z komarami i mrówkami można próbować rozwiązać samemu. Spraye lub preparaty dostępne w sprzedaży detalicznej mogą odstraszać te owady. Wiemy jednak, że codzienne sprayowanie ciała, by móc wieczorem posiedzieć na tarasie, jest uciążliwe. Nie wspominając o sytuacji, kiedy w pobliżu znajdują się zbiorniki wodne. Odkomarzanie przeprowadzone przez firmę dezynsekcyjną może okazać się jedynym skutecznym i długofalowym rozwiązaniem.
Domowe metody nie sprawdzają się przy pluskwach, karaluchach i rybikach. Ich stosowanie jest też niebezpieczne w przypadku os i szerszeni. Odstraszanie szkodników zapachami ziół czy mieszanek octu z wodą albo sodą nie wyeliminuje źródła problemu. Dlatego w takich sytuacjach warto podjąć decyzję o wezwaniu profesjonalistów. Im szybciej zareagujesz, tym mniejsze szkody i dyskomfort dla domowników. Zgłoś się po pomoc do profesjonalistów. Skorzystaj z usług dezynsekcji i ciesz się szybkim i skutecznym rozwiązaniem problemu.
Jak zapobiegać insektom szkodnikom?
Choć dezynsekcja odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu szkodników, ważne jest również regularne przeprowadzanie inspekcji w domu i podejmowanie działań prewencyjnych. Utrzymanie czystości w domu, eliminacja obszarów sprzyjających rozwojowi owadów oraz reagowanie na pierwsze sygnały obecności szkodników mogą zmniejszyć ryzyko infestacji. Warto pamiętać, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie.
Działania prewencyjne, które zawsze warto podjąć, to:
- założenie moskitier na okna,
- założenie specjalnych siatek na wentylację,
- wyeliminowanie ścieżek migracji owadów – wszelkich nieszczelności, przez które owady mogą przejść z zewnątrz lub z innych lokali.
Jeśli jednak szkodniki pojawią się mimo podejmowanych działań prewencyjnych, nie zwlekaj i skontaktuj się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną. Zdrowie i bezpieczeństwo domowników są najważniejsze, dlatego szybka i zdecydowana reakcja może zaoszczędzić wiele problemów.
Podsumowanie
W naszym otoczeniu może pojawić się wiele różnych owadów szkodników. Choć istnieją domowe metody ich zwalczania, często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza w przypadku zaawansowanych infestacji. W takich sytuacjach najlepiej jest skontaktować się z firmą do spraw dezynsekcji, która ma doświadczenie i odpowiednie narzędzia do zwalczania szkodników w skuteczny sposób. Profesjonalne usługi mogą zapewnić szybsze i trwalsze rozwiązanie problemu. Nie można zapomnieć o znaczeniu działań prewencyjnych, które mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się szkodników w przyszłości.